Stało się to, co Behringer już od jakiegoś czasu zapowiadał, czyli wypuszczenie tanich i przystępnych cenowo modułów eurorack. Jakby tego było mało, wypuścił od razu 11, a cały zestaw jest repliką Roland System 100M.
A co to takiego ten System? Roland System 100M, to syntezator semi-modularny z 1975 roku, bazujący na serii System 100, która odniosła komercyjny sukces. Na początku lat 80 był używany przez artystów takich jak Depeche Mode, Human League, Tears For Fears, Vangelis, Tangerine Dream, Aphex Twin czy The Dust Brothers (później Chemical Brothers).
Behringer sklonował w sumie 11 modułów Roland System 100M (nie mylić ze 100), dostosowując je wielkością do formatu eurorack. Wizualnie, są one bardzo zbliżone do projektu oryginału. Ceny poszczególnych modułów mają oscylować w zakresie 49-99$ – co zostało wczoraj potwierdzone przez Behringera w odpowiedzi do jednego z komentarzy na ich kanale Youtube. Wśród modułów znajdziemy m.in. 112 z podwójnym oscylatorem, 3 rodzajami przebiegów, PWM i dwoma trybami synchronizacji, 174 korektor parametryczny, 140 podwójny generator obwiedni ADSR z wbudowanym LFO a nawet sekwencer analogowy 16 krokowy lub z podwójnymi 8 krokami, kontrolą tempa, portamento i czasu bramki. Pełną listę modułów i ceny znajdziecie na stronie Modular Grid: https://www.modulargrid.net/…/system+100
Patrząc na poniższą rycinę, nie sposób również nie zgodzić się trochę z Robinem z Gearnews, że moduły wypuszczone przez Behringera wyglądają nieco nudnawo, podczas gdy dziś modular kojarzy się z kolorami, różnymi formami i wykonaniem modułów, toną migający światełek, barw – wiecie o co chodzi. Wystarczy przypomnieć sobie filmiki publikowane przez Richarda Devine. Nie mniej rozumiemy, że miała to być kopia oryginału – a ten wyglądał właśnie w ten sposób.
Istnieje też obawa, że z uwagi, iż oryginalne moduły zostały przeformatowane do mniejszego wymiaru jakim jest eurorack – pokrętła, przyciski, potencjometry mogą być małych i niewygodnych rozmiarów utrudniając tym samym wygodną pracę… Ponadto jak wpłynie to na rynek modułów i małych manufaktur, których ceny nigdy nie będą tak konkurencyjne, ze względu na zupełnie inny wolumen produkcji? No cóż, pożyjemy – zobaczymy.
Póki co obejrzyjcie prezentację System 100M od Behringera:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby móc dodać komentarz.